Korzystne rozliczenie z fiskusem to coś, na czym zależy każdemu przedsiębiorcy. Wybrane grupy mogą skorzystać ze specjalnej ulgi, dzięki której więcej pieniędzy zostanie na firmowym koncie. Preferencyjne opodatkowanie przysługuje między innymi podatnikom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową – to tak zwana ulga IP BOX. Na czym polega?
Czym jest ulga IP BOX?
Preferencyjną ulgę o nazwie IP BOX wprowadzono 1 stycznia 2019 roku. Mogą z niej skorzystać podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową. Powoduje ona, że dochody uzyskane z wytworzonych lub ulepszonych praw własności intelektualnej opodatkowane są jedynie 5-procentowym podatkiem PIT lub CIT. Założeniem tej zmiany było ożywienie polskiego rynku nowych technologii przez zachęcenie przedsiębiorców do prowadzenia działalności na terenie Polski. Niższy podatek ma zachęcić również do podejmowania nowych inicjatyw z zakresu innowacyjnych rozwiązań. W przypadku prowadzenia tego typu działalności nowy obniżony podatek zastępuje dotychczasowy podatek na zasadach ogólnych czy podatek liniowy.
Kto może skorzystać z tak zwanego IP BOX-a?
Aby skorzystać z dedykowanej przedsiębiorcom z zakresu nowych technologii ulgi, trzeba spełnić szereg kryteriów ustanowionych przez ustawodawcę. Kto może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia? Po pierwsze, podmiot musi wykazać prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. W jej ramach powinien także wytworzyć kwalifikowane IP, czyli kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Musi również prowadzić osobną ewidencję zdarzeń gospodarczych obejmujących operacje kwalifikowane jako IP. Musi też osiągnąć dochody z tego tytułu z działalności prowadzonej na terenie Polski. Powinien również podnieść koszty kwalifikowane w związku z rozszerzeniem czy ulepszeniem kwalifikowanego IP.
Jak prawidłowo rozliczyć się z fiskusem?
Preferencyjna ulga dla prowadzących działalność badawczo-rozwojową to stosunkowa nowość. Dlatego wielu przedsiębiorców nie jest pewnych, czy się na nią kwalifikuje, jakie warunki musi spełnić, jakich obowiązków dopełnić.Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika czy księgowego. W ten sposób przedsiębiorca będzie spokojny, że spełnił wszystkie wymagania, a potem prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.
Dodaj komentarz