Z fakturami można spotkać się we współczesnym świecie codziennie. Rynek sprzedaży funkcjonuje bowiem naprawdę prężnie, a wszystko musi być dokładnie dokumentowane. Służą temu przede wszystkim faktury. Okazuje się jednak, że sprawa ta wcale nie jest taka prosta, jak by się mogło wydawać. Czasami popełnia się bowiem błędy.
Czym jest nota korygująca?
Chyba każdy kto kiedykolwiek podpisywał faktury spotkał się z określeniem, jakim jest nota korygująca. Jednak wiele osób zapewne nie kojarzy tego określenia, dlatego może warto wspomnieć o nim kilka słów.
Otóż owa nota to nic innego jak poprawka. Tak to można bowiem najprościej wytłumaczyć. Rozwijając ten temat, można stwierdzić, że jest to dokument, który ma na celu korektę błędów, jakie pojawiają się na fakturze.
Kiedy wykorzystuje się ten dokument?
Nota przeważnie jest wykorzystywana wtedy, gdy na fakturze pojawiają się błędy, które dotyczą kilku konkretnych kwestii. Mowa tutaj o kilku, gdyż niestety nie wszystkie dane można za pomocą tego dokumentu poprawić.
W jakich przypadkach zatem nota powinna zostać wystawiona? Otóż dotyczy ona błędów, takich jak niewłaściwe podanie daty sprzedaży danego produktu. Za pomocą noty można również skorygować źle podany adres zamieszkania czy numer rejestracyjny pojazdu. Jeśli zostaje podany niepoprawny NIP to również można posłużyć się tutaj notą korygującą.
Kto ją wystawia?
Skoro już wiadomo, czym jest nota korygująca i kiedy można ją wystawić to warto wspomnieć o tym, kto ma pozwolenie to wystawiania takiego dokumentu. Nie każda bowiem osoba może się tego dopuścić.
Dokument ten może zostać wystawiony tylko i wyłącznie przez nabywcę danego towaru. Oczywiście po uwzględnieniu wszelkich poprawek, gotowa faktura musi zostać odesłana do sprzedawcy w celu potwierdzenia poprawnych danych.
Podczas sprzedaży konieczne jest przede wszystkim sprawdzenie podanych informacji. Czasami jednak pojawiają się błędy, które powodowane są przez pośpiech czy nieuwagę. W takich właśnie przypadkach trzeba skorzystać ze wspomnianego wcześniej dokumentu, który pomoże w poprawie danych, gdyż nawet małe błędy mogą przynieść poważne problemy.
Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.
Dodaj komentarz