Wśród wielu stopów metali to właśnie stal ma najbardziej ugruntowaną pozycję jako materiał używany do produkcji narzędzi oraz innych produktów.
Z czego robi się stal?
Stal narzędziowa, tak jak każdy stop stali, składa się w większości z żelaza, które mieszane jest z węglem. Warto zaznaczyć że typowa stal charakteryzuje się stosunkowo niewielką ilością węgla w składzie, którego nie jest więcej niż około dwóch procent. Jako że dodawane są do tego stopu również inne metale, Stal narzędziowa cena może być bardzo wysoka. Wszystko zależy głównie od tego, jakie pierwiastki zostały dodane w czasie produkcji stali w hucie.
Co produkuje się ze stali narzędziowej?
Stal narzędziowa wykorzystywana jest tak, jak nazwa wskazuje – do produkcji narzędzi, których używa się do kształtowania i obróbki innych materiałów, takich jak metale oraz polimery. Co ciekawe, twarda i odporna stal narzędziowa używana jest również do pracy z materiałami syntetycznymi oraz kompozytami. Stal jest bardzo twardym materiałem, który uważany jest za tworzywo wysokiej jakości, które odporne jest nie tylko na ścieranie ale też na działanie ciepła. Dodatkowo stal ta charakteryzuje się zdolności do przenoszenia naprawdę dużych napreżeń, bez względu na temperaturę obrabiania.
Stal gotowa do pracy w każdych warunkach
Co więcej, odporna jest ona na temperatury sięgające nawet siedmiuset stopni Celsjusza. Stosowana w odpowiedni nie popsuje się. A na jej ogromną wytrzymałość wpływa również dodanie pierwiastków metali takich jak chrom, wanad czy wolfram. To właśnie przez to, że dodaje się do niej metale, stal narzędziowa cena jest odpowiednio wyższa. Według ekspertów stal narzędziowa aby nie musiała być zezłomowana musi być chłodzona, w innym wypadku straci ona swoje właściwości skrawające i nie będzie nadawała się do dalszej pracy. Z uwagi na fakt, że stal taka może się uszkodzić, warto zwrócić uwagę na jej specyfikację i stosować się do zasad pracy z tym stopem. Uniknie się w ten sposób ponoszenia dodatkowych zbędnych kosztów.
Dodaj komentarz