Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Trzy teorie motywacji

Dzięki motywacji człowiek uzyskuje siłę i chęć do działania. Przyjmuje odpowiednie nastawienie i jest w stanie pracować nawet dłużej i ciężej niż zwykle, byleby tylko osiągnąć założony cel. Zwiększa się wtedy jego wydajność, pomysłowość oraz efektywność. Pracodawcy muszą zdawać sobie z tego sprawę, by odpowiednio zachęcać swoją załogę do działania.

Czym są teorie motywacji?

Wielu biznesmenów szybko przekonało się o tym, że to motywacja płacowa pracowników działa zdecydowanie najlepiej. Zanim się ją jednak zastosuje, trzeba przemyśleć kilka kwestii.

Specjaliści od spraw biznesowych wyznaczyli trzy główne teorie motywacji, które podpowiadają, jak utworzyć wartościowy i skuteczny system zachęt. Każdy przedsiębiorca powinien zapoznać się z tymi grupami.

Grupa 1 – teorie treści

Skupiają się one na odpowiadaniu na jedno kluczowe pytanie – co tak naprawdę sprawia, że człowiek czuje się zmotywowany. Zakładają, że większość ludzi funkcjonuje na podobnych zasadach i ma zbliżone potrzeby, oczekiwania oraz upodobnia względem różnych rzeczy.

Według tej teorii motywacja płacowa pracowników powinna w pierwszej kolejności skupiać się na zaspokojeniu podstawowych i niższych potrzeb. Jeśli do tego dojdzie, ludzie zaczną zwracać uwagę na wyższe potrzeby i sami zechcą się rozwijać oraz dążyć do osiągania prawdziwych sukcesów (chociażby tych zawodowych). Zapragną się po prostu samorealizować.

Grupa 2 – teorie procesu

Te teorie skupiają się na nieco bardziej praktycznych rozwiązaniach. Chcą odpowiedzieć sobie na jedno główne pytanie – w jaki sposób przedsiębiorca może w ogóle zmotywować swojego pracownika.

Według tych teorii motywacje płacowe pracowników powinny być dostosowywane do indywidualnych potrzeb poszczególnych osób oraz ich aktualnego trybu życia. Potrzeby są bowiem zmienne i mogą wyglądać znacznie inaczej w zależności od sytuacji, w jakiej dany człowiek się znajdzie.

Grupa 3 – teorie wzmocnień

Polegają one głównie na karaniu oraz nagradzaniu pracowników. Te metody znalazły dla siebie zastosowanie w licznych firmach.

Motywacja płacowa pracowników zadziała na każdego bardzo pozytywnie, bo gdy człowiek ma możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy, zaczyna starać się znacznie bardziej. Jeśli natomiast wie, że w przypadku niewywiązania się z obowiązków czekać go może kara, robi wszystko, aby do niej nie dopuścić.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.