Wierzyciele powinni zgłosić swoją wierzytelność, jeśli chcą brać udział w postępowaniu po ogłoszeniu upadłości przez dłużnika. Jest to szczególnie ważne i powinno nastąpić w teminie, ponieważ w innym wypadku mogą wystąpić nawet negatywne skutki takiej zwłoki.
Kiedy zgłosić wierzytelność?
Zgłoszenie wierzytelności musi nastąpić w terminie, ale nie dotyczy to wierzycieli, którzy w sposób rzeczowy są zabezpieczeni na majątku dłużnika. Mowa tutaj oczywiście o zastawie rejestrowym lub hipotece. Wymienione wierzytelności są bowiem automatycznie umieszczane na specjalnej liście wierzytelności. Dla świętego spokoju warto jednak i tak zgłosić taką wierzytelność. O tym, że Zgłoszenie wierzytelności przerywa bieg terminu przedawnienia mówi art. 239a Prawa upadłościowego. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia, zaczyna on biec na nowo od następnego dnia po dniu, w którym się uprawomocniło postanowienie o zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że prawo upadłościowe jest systematycznie nowelizowane, dlatego trzeba być na bieżąco ze wszystkimi przepisami, żeby wiedzieć co się aktualnie dzieje.
Wyznaczenie syndyka
W każdym postępowaniu powinien być wyznaczony syndyk, do którego należy wnieść zgłoszenie wierzytelności. Krajowy Rejestr Zadłużonych jest miejscem, gdzie zamieszcza się postanowienie o ogłoszeniu upadłości. W tym postanowieniu powinny też znaleźć się informacje na jaki adres zgłaszać wierzytelność oraz kto jest syndykiem. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wierzyciel powinien zgłosić wierzytelność aż w dwóch egzemplarzach. Minister Sprawiedliwości jest osobą odpowiedzialną za określenie wzoru formularza zgłoszenie wierzytelności, który powinien być złożony w postępowaniu upadłościowym. Przepisy nie nakazują wprost zgłoszenia wierzytelności na formularzu, ale czasami nakazują uzupełnić braki formalnego. Wierzyciel może osobiście podpisać zgłoszenie wierzytelności. Należy jednak pamiętać, że można to też zlecić profesjonalnemu pełnomocnikowi. Wtedy trzeba jednak dołączyć pełnomocnictwo.
Dodaj komentarz