Prawie każdy z nas potrafi się dogadać w przynajmniej jednym języku obcym, ale nie znaczy to, że władamy nim w stopniu, który otworzy przed nami nowe możliwości. Z językami bywa podobnie, co z innymi typami wiedzy – jeśli nie korzystamy z nich na co dzień, szybko tracimy nabyte umiejętności. O czym pamiętać, by trwale przyswoić sobie nowy język?
Po pierwsze: struktura
Z pozoru możliwości nauki języków, do jakich mamy obecnie dostęp, są naprawdę ogromne. Wystarczy kilka kliknięć i subskrypcja, by czytać książki po hiszpański, powtarzać słówka niemieckie w aplikacji, albo oglądać szwedzkie kino kryminalne. Ale jeśli mamy tak wiele opcji, czemu tylko niektórzy z nas znają dobrze języki?
Sekret tkwi tu w strukturze: by uczyć się skutecznie, zdecydowanie bardziej przydadzą się zajęcia w szkole językowej w Katowicach lub na jednym, wysoko ocenianym kursie online, niż tysiąc różnych źródeł. Nasze mózgi nie działają zbyt dobrze w stanie rozproszenia, musimy więc świadomie ograniczyć im bodźce.
Po drugie: praca własna
Jeden z głównych błędów, jaki popełniamy przy nauce nowego języka, to przekonanie, że samo uczestnictwo w zajęciach językowych dostarczy nam potrzebnej wiedzy. Oczywiście, sprawdzona szkoła językowa (jak choćby ta lubiana szkoła językowa w Katowicach), to podstawa.
Na takim fundamencie musimy jednak zbudować coś samodzielnie, a kluczem do tego są dobrze zaplanowane powtórki. Przydadzą się tu fiszki, powtarzanie na głos czy robienie notatek na papierze lub na komputerze. Nieoceniona bywa też praca w grupie, dlatego na zajęcia z języka warto zapisać się wspólnie ze znajomymi.
Po trzecie: motywacja
Z motywacją do nauki języka jest na ogół tak, jak z każdym innym nowym pomysłem. Na początku wydaje się niezwykle ekscytujący, ale wystarczy kilka tygodni, kilka nieprzewidzianych wydarzeń lub nadmiar pracy, by nasz zapał nieco osłabł. Od tego momentu już tylko krok, by ten wymarzony kurs, z którego słynie nasza Szkoła językowa w Katowicach, stał się jedynie wspomnieniem wyrzuconych pieniędzy.
Ale to nie wina kursu! To problem ze znalezieniem odpowiednich strategii motywacyjnych już na samym początku nauki. Tu najlepiej sprawdzają się jasno określone cele, które zapiszemy sobie w widocznym miejscu. Jedno spojrzenie na nie przypomni nam, po co angażujemy swój czas i energię w projekt nauki języka.
Dodaj komentarz