Myślisz o pracy opiekunki starszej osoby za granicą, ale nie wiesz, czy jest to zajęcie dla Ciebie? Wiele osób zadaje sobie to samo pytanie. Z jednej strony wizja większych zarobków jest kusząca, ale z drugiej opieka nad seniorami w Niemczech wymaga wiedzy i empatii. Przekonaj się, czy jest to zawód dla Ciebie!
Co w sercu, to w pracy
Niektóre zawody wymagają przede wszystkim niezwykłej wrażliwości oraz otwartości na drugiego człowieka. Do takiej pracy nie wystarczy przyjść, mechanicznie wykonać powierzone zadania i po prostu wyjść. Opieka nad seniorami w Niemczech nie jest pracą dla każdego, dlatego warto dowiedzieć się, jakie cechy warto posiadać, żeby doskonale wykonywać swoje obowiązki. Oto najważniejsze z nich:
• Odpowiedzialność – jako opiekun odpowiadasz za zdrowie, a nawet życie drugiej osoby. Dlatego musisz być rozsądny i zorganizowany, żeby nigdy nie pominąć pory przyjmowania leków oraz nie narażać seniora na niebezpieczeństwa.
• Cierpliwość i wyrozumiałość – starsze osoby często mają problemy z pamięcią albo zwyczajnie niedosłyszą. Nie możesz się denerwować, kiedy zajdzie potrzeba powtórzenia kilka razy tego samego zdania albo gdy starsza osoba popełni jakiś błąd.
• Odporność na stres – choroby wieku starczego nie są niczym dobrym zarówno dla osoby schorowanej, jak i dla jej opiekuna. Musisz liczyć się z tym, że niektóre dni będą trudne, a cierpienie drugiej osoby często negatywnie wpływa na naszą psychikę.
• Zaradność – nie wszystkie sytuacje podczas opieki nad seniorem da się przewidzieć. Dlatego to bardzo ważne, żeby w kryzysowych sytuacjach zachować chłodny umysł i po prostu działać.
• Sprawność fizyczna – czasami starszej osobie trzeba pomóc wstać albo się ubrać. Jest to szczególnie ważne podczas kąpieli, kiedy senior może się poślizgnąć, dlatego opiekun powinien też być sprawny oraz silny.
• Znajomość języka – opieka nad seniorami w Niemczech to także rozmowa. Bardzo cenionym atutem jest znajomość języka w stopniu przynajmniej komunikatywnym.
Nie zapominaj o swojej umowie
Wiele osób ma problem ze sporządzeniem odpowiedniej umowy o pracę dla opiekuna osób starszych. W efekcie często dochodzi do wielu nieporozumień z rodziną, która zleca pracę, a osoba zatrudniona czuje się wykorzystywana. Co zrobić, żeby uniknąć takich nieprzyjemności i zyskać gwarancję uczciwej pracy? Przede wszystkim skonsultować się z prawnikiem oraz pamiętać, żeby w umowie znalazły się informacje dotyczące dni wolnych, zakwaterowania oraz dokładnego zakresu obowiązków.
Dodaj komentarz