Owerlok jest jednym z popularnych ściegów używanych w zakładach szwalniczych i krawieckich. Wyjaśniamy, czym on jest i jakie zastosowanie mają poszczególne jego rodzaje.
Czym jest ścieg owerlok?
Owerlok, określany w języku angielskim jako overlock, jest rodzajem ściegu o szerokim zastosowaniu.
Ścieg ten powstaje z jednej albo z kilku nici, które oplatają tkaninę i umożliwiają jej estetyczne wykończenie. Najczęściej tego typu ścieg używany jest do elastycznych dzianin, ale może być też wykorzystany do innych typów tkanin.
Maszyny przeznaczone do ściegu owerlok, w tym profesjonalne owerloki przemysłowe, zamiast zwykłych szpulek wyposażone są w tak zwane chwytacze, które tworzą pętle z nici przechodzące przez materiał.
Zastosowanie owerloku
Owerlok jest ściegiem o bardzo szerokim przeznaczeniu, ponieważ może spełniać on zróżnicowane funkcje.
Za pomocą ściegów owerlok można:
– Zszywać ze sobą tkaniny, także rozciągliwe, ponieważ owerlok pozwala na uzyskanie elastycznych ściegów.
– Zabezpieczanie krawędzi tkanin przed pruciem – obrębianie,
– Dekoracyjne wykańczanie brzegów, na przykład z użyciem mereżki,
– Dekoracyjne wykonywanie ściegów,
– Wszywanie w tkaniny różnych elementów, na przykład gumek albo tasiemek.
Rodzaje ściegów owerlok
Ściegi owerlok dzielone są na kilka różnych kategorii w zależności od liczby użytych do nich nici. Owerloki przemysłowe wykorzystują od jednej do pięciu nici, a każdy z tego typu ściegów ma konkretne zastosowanie.
Wyróżnia się poniższe rodzaje ściegów owerlok i maszyn do owerloku:
– Ścieg jednonitkowy – w tym przypadku owerlok przemysłowy wykorzystuje tylko jedną nitkę. Powstaje w ten sposób ścieg stykowy, który stosowany jest do łączenia ze sobą materiałów.
– Ścieg dwunitkowy i ścieg trzynitkowy – te dwa rodzaje ściegów owerlok używane są najczęściej do zabezpieczania brzegów tkanin, aby zapobiegać ich postrzępieniu. Ścieg ten określany jest też jako ścieg na okrętkę.
– Ścieg czteronitkowy – przeznaczony jest do tworzenia mocnych połączeń tkanin oraz zabezpieczania materiału, jednocześnie zapewnia on elastyczność, dlatego bardzo dobrze nadaje się do dzianin.
– Ściek pięcionitkowy – powstaje z użyciem dwóch igieł jednocześnie i umożliwia uzyskanie najmocniejszych połączeń tkanin, dlatego nazywany jest też ściegiem bezpiecznym albo ściegiem łańcuszkowym.
Dodaj komentarz