Specjalistyczne pojemniki wykorzystywane w branży przemysłowej wyróżniają się dużymi gabarytami i równie dużymi pojemnościami. Wykonuje się je z różnych materiałów, choć ostatnio czołowym tworzywem stał się dla nich plastik. Zbiorniki plastikowe na wodę przeznaczane są do przechowywania głównie wody pitnej, choć niektóre ich warianty sprawdzą się również przy innych typach cieczy.
Podział zbiorników ze względu na typ budowy
Wbrew pozorom ważniejszy od ogólnego rozmiaru zbiorników plastikowych na wodę może okazać się ich typ budowy i idący za nim sposób składowania oraz przechowywania pojemników. Zupełnie inaczej pracuje się bowiem ze zbiornikami poziomymi, a inaczej z tymi pionowymi. W tym przypadku nie ma jednak pojemników „lepszych” lub „gorszych”. Pojemniki pionowe i poziome są po prostu inne, dlatego mają różne przeznaczenia i trafiają do różnych typów miejsc.
Modele pionowe można uznać za bardziej uniwersalne. Są produkowane na największą skalę i zwykle stanowią pierwszy wybór potencjalnego klienta. Najbardziej pojemne pionowe pojemniki plastikowe na wodę potrafią pomieścić ponad dziesięć tysięcy litrów wody. Z kolei zbiorniki poziome nieco lepiej sprawdzają się podczas transportu, bo łatwiej można ustawić je na naczepie ciężarówki i zabezpieczyć przed ewentualnym przewróceniem się i wylaniem się przechowywanej w nich cieczy.
Dodatkowe elementy konstrukcyjne
Za funkcjonalność zbiorników plastikowych na wodę często odpowiadają dodatkowe elementy konstrukcyjne. Znaczenie ma też kształt pojemnika, a zwłaszcza to, jak wygląda on w dolnej części. Przypominające lejki pojemniki plastikowe na wodę nazywane są zbiornikami silosowymi, cechującymi się dużą funkcjonalnością i użytecznością z uwagi na swoją imponującą pojemność oraz możliwość doprowadzenia do nich zaworu i wykorzystania ich w bardzo różnych celach.
Z kolei cylindryczne zbiorniki plastikowe na wodę wyróżnią się dodatkową trwałością i dzięki temu jeszcze wyższą jakością. Wzmacniane różnymi specjalistycznymi materiałami zostają zabezpieczone przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zmiany temperatury, promieniowanie, ale też i działalność różnych środków chemicznych.
Dodaj komentarz