Każda inwentaryzacja środków trwałych, opiera się na ściśle przyjętych zasadach. Przedsiębiorca nie może własnoręcznie wybrać metody weryfikacji stanów księgowych i rzeczywistych, gdyż obligują go do tego stosowne przepisy. Co zatem zrobić, jeśli przedsiębiorca przekazał innemu podmiotowi gospodarczemu swoje środki trwałe (w części lub w całości)?
Obowiązki właściciela, obowiązki dzierżawcy
Trzeba przyznać, że polskie prawo rachunkowe jest bardzo skrupulatne, gdyż przewidziało ono taką sytuację. Jeśli miała ona miejsce, to podmiot trzeci o którym mowa, jest dzierżawcą. Oznacza to, że jest on zobowiązany do wykonania inwentaryzacji przekazanych środków trwałych w formie spisu z natury. Oczywiście z metody tej korzystają wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy mają taką możliwość.
Zgodnie z tymi zasadami, pełnoprawny właściciel środków obrotowych, powinien wysłać stosowną informację do podmiotu trzeciego. Na jej podstawie, podmiot ten powinien wykonać całą procedurę inwentaryzacji, przy czym wykonane w jej trakcie obliczenia i pełna jej dokumentacja, muszą zostać przesłane pełnoprawnemu właścicielowi tychże aktywów.
A co, jeśli się nie da?
Niezależnie od rodzaju przeniesionych na rzecz podmiotu trzeciego aktywów, musi on przeprowadzić inwentaryzację zgodną z aktualnymi przepisami prawa rachunkowego. Jeśli nie ma on możliwości wykonania jej w oparciu o spis z natury, może skorzystać z wariantu porównawczego lub weryfikacyjnego. Niemniej – zgodnie z przepisami – inwentaryzacja środków trwałych musi być przeprowadzona.
A co, jeśli dzierżawca nie chce jej przeprowadzić na własną rękę? Wtedy proces ten musi być zrealizowany przez pełnoprawnego właściciela aktywów, które użyczone zostały podmiotowi trzeciemu. Tu jednak ważna uwaga: nawet, jeśli środki te mają charakter policzalny, to przyjętą metodą powinna być tu metoda weryfikacyjna.
Skąd takie wątpliwości?
Powyższe zagadnienia są przedmiotem wielu interpretacji prawnych. Bardzo często zdarza się, że podmiot trzeci nie chce zrealizować inwentaryzacji i przesłać jej dokumentacji do pełnoprawnego właściciela. Jeśli do tego dojdzie, to właściciel środków trwałych ma prawo zgłosić ten fakt do odpowiednich organów.
Podsumowując, jeśli posiada się środki trwałe, które należą do innego przedsiębiorstwa, należy je tak czy inaczej zinwentaryzować. Co ważne – argumentacja, że środki te są rozliczane w okresie poniżej roku, nic w tym przypadku nie daje. Tak czy inaczej – z punktu widzenia właściciela – nadal pozostają one trwałymi składnikami majątku przedsiębiorstwa.
Dodaj komentarz