BHP – czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to zbiór zasad, które determinują jakość i ergonomię pracy. Ale, jak to w życiu bywa, teoria nie do końca pozwala poznać ich istotę i sens. I dlatego właśnie tak ważne są profesjonalne szkolenia bhp.
Poznać i zrozumieć
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy to podstawa. Dlatego każdy kurs bhp w pierwszej kolejności koncentruje się na ich przedstawieniu. Ale samo poznanie przepisów to nie wszystko. Ich wdrożenie wymaga bowiem gruntownej analizy i zrozumienia. I w tym właśnie pomagają kursy bhp. Prowadzone przez specjalistów, pokazują na konkretnych przykładach, jak zachować optymalne warunki, aby praca na danym stanowisku była rzeczywiście bezpieczna.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Oczywiście każde stanowisko pracy wiąże się z innymi konkretnymi zagrożeniami. Wszystkie jednak skupiają się wokół kluczowych tematów, takich jak ergonomia, medycyna, ekonomika, czy psychologia pracy. Dlatego też kursy bhp pod pewnymi względami są do siebie podobne. Omawiają zagrożenia występujące w każdym z wymienionych obszarów, koncentrując się na sposobach ochrony przed nimi.
Obowiązkowość szkoleń
Ponieważ bezpieczeństwo jest priorytetem, szkolenia bhp są obowiązkowe i oczywiście regulowane prawnie. Takie szkolenia obowiązują zarówno pracodawców, jak i pracowników. Kontrolę nad nimi pełni natomiast Państwowa Inspekcja Pracy, która opiera się zarówno na Kodeksie Pracy, jak i przedmiotowych rozporządzeniach oraz Normie Polskiej.
Kurs bhp jako inwestycja
Choć wielu pracodawców postrzega kursy jako koszty, w praktyce są one przede wszystkim inwestycją. Każdy kurs to przygotowanie pracownika nie tylko do bezpieczniejszego wykonywania pracy, ale też bardziej efektywnego. Niwelowanie zagrożeń, czy też skuteczna ochrona przed nimi, otwierają drzwi do pracy bardziej ergonomicznej, a co za tym idzie – wydajniejszej. Poza tym wydatki ponoszone na szkolenia pracowników zawsze można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Ochrona życia i zdrowia pracownika to obowiązek każdego pracodawcy. A ten realizowany jest między innymi poprzez szkolenia. Regulowane prawnie, stanowią jeden z kluczowych elementów świadczeń związanych z ogólnie pojętym bezpieczeństwem i higieną pracy.
Dodaj komentarz