Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Co to jest zapieczenie majątkowe w postępowaniu karnym?

W prawie karnym nie może zabraknąć różnych profesjonalnych, bardzo pomocnych instrumentów i rozwiązań. Jednymi z nich są tak zwane zabezpieczenia majątkowe. Stosuje się je wtedy, gdy pojawia się uzasadniona obawa, że wykonanie orzeczenie sądu przez oskarżonego okaże się utrudnione albo wręcz niemożliwe.

Środek przymusu

Zabezpieczenie majątkowe wymyślono po to, aby podejrzani o konkretne przestępstwo ludzie nie mogli zbiec przed wymiarem sprawiedliwości, zaszyć się gdzieś, a nawet ukryć (zakopać pod ziemią) całe mienie. Jako środek przymusu spełnia zatem swoje funkcje. Wiadomo przecież, że zabezpiecza wykonanie wyroku skazującego w zakresie grożących oskarżonym dolegliwości o charakterze majątkowym.

Jeśli ktoś będzie unikał płacenia grzywny o ustalonej wysokości, świadczeń pieniężnych, środków kompensacyjnych, to musi liczyć się z tym, że zostanie na niego nałożone zabezpieczenie majątkowe. Ważne jest jednak, by istniała realna, a nie tylko hipotetyczna przesłanka ku temu, że podejrzana osoba na pewno zacznie kombinować i specjalnie działać przeciwko decyzji sądu.

Co ciekawe, poza zabezpieczeniem majątkowym, możliwe jest także odrębne zabezpieczenie przyszłych kosztów związanych z postępowaniem sądowym.

Decyzja o zabezpieczeniu majątkowym

Zabezpieczenie majątkowe zostaje wdrożone zawsze w postępowaniu przygotowawczym. Tym zajmuje się oczywiście doświadczony prokurator. Najpierw musi jednak stwierdzić, że na sto procent są podstawy, aby owo rozwiązanie zastosować.

Właśnie dlatego powinien wcześniej zebrać niezbędne informacje dotyczące stanu majątkowego konkretnej, jedynie podejrzanej osoby. Czasem zdarza się, że dopiero po wniesieniu samego aktu oskarżenia pojawia się potrzeba wykonania zabezpieczenia majątkowego. Tutaj organem decydującym będzie sąd, przed którym toczy się postępowanie.

Uwagi końcowe

Podsumowując, zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym to coś, co jest świetnym pomysłem! Ma przecież na celu zapewnienie pełnego wykonania wyroku skazującego. Oskarżony nie traci jednak całkowitego prawa własności mienia. Ma jedynie znacznie bardziej ograniczoną swobodę dysponowania nim!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.