Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Co zrobić, żeby inwestowanie w nieruchomości było bardziej opłacalne?

Zdaniem wielu osób inwestycje w nieruchomości to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie budżetu. Największymi zaletami takiego lokowania pieniędzy są stabilność oraz fakt, że cały proces nie wymaga dużego zainteresowania ze strony inwestora. Istnieje jednak kilka kwestii, które warto przemyśleć przed podjęciem decyzji o inwestycji.

Znalezienie odpowiedniego lokalu

Aby inwestycja była jak najbardziej opłacalna, warto wybrać lokal, który sprosta naszym oczekiwaniom. Bardzo często w późniejszym rozrachunku tańsze są mieszkania, które wymagają gruntownego remontu – w większości przypadków okazuje się, że remont wcale nie jest tak drogi, jak można by się spodziewać. Mimo to wymaga sporej inwestycji czasu, dlatego nie dla każdego będzie to najlepsze rozwiązanie.

O wiele mniej pracochłonny jest zakup mieszkania po remoncie. Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na styl całego lokalu – im bardziej uniwersalny, tym więcej osób będzie zainteresowanych wynajmem. Z tego powodu nieruchomości inwestycyjne na południu Polski często wyróżniają się jasną kolorystką ścian oraz podłóg, które w połączeniu z odpowiednimi meblami i dodatkami potrafią stworzyć całkiem inne wnętrze.

Rodzaj wynajmu

Przed zakupem i remontem wybranego mieszkania dobrze jest się zastanowić, czy chcemy je przeznaczyć na wynajem krótkoterminowy, czy raczej długoterminowy. W przypadku tego pierwszego rodzaju warto zdecydować się na bardziej minimalistyczny i zarazem praktyczny wystrój, który sprosta oczekiwaniom turystów oraz osób szukających wypoczynku. Bardzo dobrym przykładem takich mieszkań są między innymi nieruchomości inwestycyjne na południu Polski przeznaczone przede wszystkim dla tymczasowych pracowników oraz zaocznych studentów.

Wynajem długoterminowy wyróżnia się przede wszystkim większą oszczędnością czasu oraz nerwów, ponieważ nie wymaga ciągłego poszukiwania nowych najemców. Mimo to dobrze jest zwrócić dużą uwagę na to, komu chce się wynająć dany lokal. Warto poszukać bezproblemowych osób, które będą szanowały cudze wyposażenie i nie zakłócą ciszy sąsiadów.

Sporządzenie odpowiedniej umowy

Przed wynajęciem mieszkania powinno się sporządzić odpowiednią umowę, która zabezpieczy prawa zarówno wynajmującego, jak i najemcy. W takim dokumencie musi się znaleźć przede wszystkim spis wszystkich rzeczy znajdujących się w mieszkaniu, a także informacja o terminie i wysokości czynszu czy wszelkich dodatkowych opłat. Warto także wskazać okres wypowiedzenia umowy, który zazwyczaj wynosi około dwóch miesięcy.

Przed podpisaniem umowy dobrze jest pamiętać, że jest to najważniejszy dokument chroniący nasze prawa. Z tego powodu niekiedy warto dodatkowo zwrócić się do prawnika, który oceni rzetelność umowy i ewentualnie zaproponuje korzystniejsze zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.