Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Czy można zarobić na sprzedaży nieruchomości komercyjnych?

Sprzedaż nieruchomości, a zwłaszcza nieruchomości komercyjnych to sposób na biznes, który niejednemu już przyniósł bogactwo. Wielu osobom przyniósł jednak również znaczne straty. Czy to się zawsze opłaca. O czym należy pamiętać, by na sprzedaży nieruchomości komercyjnej uzyskać pewny zarobek? Kiedy zrezygnować?

Nieruchomość na kredyt i z własnych środków

Kupując nieruchomość na kredyt można oczywiście zarobić, ale należ się liczyć ze znacznie dłuższymi, albo też mniejszymi stopami zwrotu. Zależy to też oczywiście od tego, jakie będzie finalne przeznaczenie danej nieruchomości. Nieruchomości komercyjne na sprzedaż rządzą się nieco innymi prawami, niż takie same nieruchomości kupowane pod wynajęcie. W pierwszym wypadku należy się liczyć z relatywnie mniejszym zyskiem. W drugim – z długą stopą procentową.

Zakup nieruchomości komercyjnej na sprzedaż o wiele bardziej jest (w oczywisty sposób) opłacalny z własnych środków. Brak konieczności opłacania kredytu może tutaj znacznie zwiększyć spodziewany zysk. Wiele osób jednak boi się zamrożenia w nieruchomości dużej gotówki. Ostateczna decyzja o opłacalności, albo jej braku powinna opierać się na racjonalnych i jak najbardziej ostrożnych kalkulacjach.

Stopa zwrotu inwestycji – jak ją kalkulować?

Stopa zwrotu inwestycji w przypadku takim jak nieruchomości komercyjne na sprzedaż może być bardzo różna. Długość stopy zwrotu to mówiąc krótko czas, który będzie musiał upłynąć, zanim inwestycja w nieruchomość się zwróci. W przypadku nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż jest ona zazwyczaj krótka, aczkolwiek w okresie rosnących cen może również opłacalne okazać się wstrzymanie się ze sprzedażą.

Nieco inaczej kwestia wygląda w przypadku wynajmu. Zwrot w tak zaplanowanych inwestycjach zależny jest od wielu czynników. Spodziewane zyski będą tym większe, im bardziej zrównoważona będzie inwestycja. Zarówno przeinwestowanie, jak i niedoinwestowanie może wpłynąć na obniżenie zysku.

Od czego należy zacząć?

Zacząć należy oczywiście od zadania sobie pytania, czy nas na to stać. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, można zacząć szukać odpowiedniego lokalu. Jeżeli jednak inwestycja będzie wymagała dużego kredytu, stopa procentowa może okazać się za długa, jak na nasze możliwości.

Generalnie zasada jest prosta. Na nieruchomościach trudno nie zarobić. Aby tak się stało, bardzo często konieczny będzie odpowiedni kapitał. Warto o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji. Czasami zmniejszenie inwestycji może paradoksalnie przynieść nam większy zysk ze sprzedaży, czy wynajmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.