Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Czym charakteryzują się domy energooszczędne?

Budownictwo energooszczędne w ostatnich latach zyskało wielką popularność. Wiąże się to przede wszystkim ze zmianą podejścia społeczeństwa do kwestii związanych z ekologią i ochroną środowiska. Czym charakteryzują się domy energooszczędne i co warto wiedzieć na ich temat?

Bryła domu i rozkład pomieszczeń wewnątrz

Zdecydowanie najważniejszą cechą budownictwa energooszczędnego jest bryła domu i rozkład pomieszczeń w jego wnętrzu. Z punktu widzenia właściwości termicznych najlepiej sprawdzają się domy o zwartej bryle, maksymalnie zbliżonej kształtem do sześcianu. W polskich warunkach są to najczęściej domy dwukondygnacyjne na planie zbliżonym do kwadratu.

Rozkład pomieszczeń wewnątrz musi odpowiadać orientacji domu względem kierunków świata. Od strony najbardziej nasłonecznionej umieszcza się pomieszczenia, w których spędza się najwięcej czasu. Powinien się więc tam znaleźć salon i sypialnie. Z kolei z przeciwnej strony budynku jest najlepsze miejsce na spiżarnię i klatkę schodową. Znacznie więcej na ten temat dowiedzieć można się na stronie https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/.

Odpowiedni dobór materiałów budowlanych

Liczy się też właściwy dobór materiałów budowlanych. Zastosowane materiały muszą w jak największym stopniu izolować budynek termicznie – tak by zużycie energii do ogrzewania zimą i utrzymania właściwej temperatury latem było jak najmniejsze.

Ciekawym kierunkiem w rozwoju budownictwa energooszczędnego są domy prefabrykowane, na temat których ciekawe informacje znaleźć można na stronie multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/. Domy takie, nie dość, że powstają z materiałów zapewniających dużą oszczędność energii, to jeszcze powstają bardzo szybko.

Dostosowanie projektu domu do otoczenia

Elementem projektu domu, który wpływa na ilość zużywanej energii, a który nie jest wcale oczywisty, jest jego dostosowanie do otoczenia. Okazuje się, że temperatura na zewnątrz wcale nie jest wszędzie taka sama, a różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami mogą wynosić nawet kilka stopni.

Dom energooszczędny powinien powstać na lekkim, nasłonecznionym stoku, najlepiej w miejscu osłoniętym przed wiatrem. Nie powinien być jednak w żaden sposób zacieniony przez drzewa, czy inne budynki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.