Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Gdzie stosuje się znaki bezpieczeństwa?

Znaki bezpieczeństwa stanowią bardzo szeroką grupę znaków, których zadaniem jest w maksymalnie czytelny i prosty sposób opisać przestrzeń, w której znajduje się dana osoba. Stosowane są one nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz budynków oraz w ich otoczeniu.

Jakiego rodzaju znaki BHP można spotkać?

Przede wszystkim znaki bezpieczeństwa mają charakter informacyjny i jest to pierwsza grupa. Ich zadaniem jest pokazanie, gdzie w danym obiekcie znajduje się potrzebny w danym momencie przedmiot, taki jak na przykład gaśnica czy telefon alarmowy, a także wyjście ewakuacyjne czy sprzęt medyczny.

Można znaleźć także znaki zakazu, które zabraniają danych czynności czy zachowań na danym obszarze. Kolejna grupa to znaki nakazu, które w przeciwieństwie do znaków zakazu określają, jak należy się zachowywać w danym obiekcie. Ostatnią grupą są znaki ostrzegawcze, które informują o potencjalnym zagrożeniu i dają do zrozumienia, że należy w tym miejscu zachować szczególną ostrożność?

Gdzie umieszcza się znaki BHP?

Obowiązek umieszczania znaków bezpieczeństwa jest uregulowany prawnie. Muszą one znajdować się w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, a więc w szkołach, urzędach lub w przychodniach.

Nie zastosowanie się do tego przepisu grozi nałożeniem na właściciela budynku kary finansowej. Przepisy dotyczące znaków BHP zapisane są w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz w Polskich Normach, które określają szczegółowo, jak znaki mają wyglądać, czyli ich kolor, sygnał i znak.

Po co umieszcza się Znaki bezpieczeństwa?

Głównym celem znaków BHP jest dokładnie opisanie terenu, na którym znajduje się dana osoba. Ma to na celu zapobiec ewentualnym zagrożeniom oraz pomoc w ratowaniu życia i zdrowia w sytuacji, kiedy zagrożenie występuje.

Podział znaków bardzo dobrze wskazuje na to, w jakim celu stosowane są znaki BHP. Czyli mają one ostrzegać przed zagrożeniem, nakazać określone zachowanie lub zabronić danej czynności, a także poinformować o położeniu istotnych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.