Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Język angielski – jak skutecznie uczyć się słówek?

Język angielski jest potrzebny w pracy i w życiu osobistym większości osób, jednak o ile jego gramatyka jest łatwa do przyswojenia, wielkie bogactwo leksykalne sprawia, że słownictwo przyswaja się znacznie wolniej. Co można zrobić, by przyspieszyć ten proces?

Nauka z zeszytu – czy jest skuteczna?

Wiele osób uczy się słownictwa języka angielskiego tradycyjną metodą, jaką jest po prostu notowanie w zeszycie i wertowanie go. Jak się jednak okazuje, metoda ta jest zupełnie nieskuteczna. O wiele skuteczniejsze jest przygotowywanie fiszek, jednak te papierowe również nie gwarantują sukcesu.

Dziś istnieje o wiele lepsza alternatywa, jaką są programy do fiszek, które bazują na zaawansowanych algorytmach decydujących, kiedy pokazać znów dane słówko w momencie takim, aby zostało ono jak najlepiej zapamiętane. Badania wyraźnie pokazują, że nauka słówek przy pomocy takich programów jest kilkadziesiąt razy bardziej skuteczna niż ma to miejsce w przypadku wertowania zeszytów i książek z listami słówek.

Regularna nauka kluczem do sukcesu

Język angielski trzeba przyswajać w regularnych odstępach czasu, które powinny być jak najkrótsze. Sesje nauki słówek powinno się robić codziennie. Często popełnianym błędem jest spędzanie nad nimi kilku godzin raz w tygodniu. Przy takim trybie nauki jej skuteczność jest bardzo niska, gdyż przy kilkudniowym odstępie przyswojone słówka zapomina się przed kolejną sesją i zamiast uczyć się nowych, trzeba znów uczyć się tych starych.

O wiele lepiej jest więc poświęcać na ich naukę od pół godziny do godziny dziennie, siedem dni w tygodniu. Taki tryb zapewnia wielką skuteczność.

Kontekst to podstawa

Słówka nigdy też nie powinny być przyswajane z nic nieznaczących list, gdyż w ten sposób oderwane są one od kontekstu. Bardzo często słówka o pozornie tym samym znaczeniu są różnie używane i łączą się z innymi słowami i konstrukcjami. Dlatego też uczyć na pamięć należy się całych zdań, często umieszczając w nich kilka słów, których chce się akurat nauczyć.

Wcielając w życie powyższe wskazówki, uczyni się naukę języka angielskiego wysoce skuteczną, gdyż słówka będzie przyswajać się od kilkunastu do kilkudziesięciu razy szybciej niż podczas bezmyślnego wertowania zeszytów i oderwanych od kontekstu list.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.