Nawożenie pól związane jest z przestrzeganiem wielu przepisów, których nagięcie lub złamanie wiąże się z otrzymaniem wielotysięcznej kary, z której raczej żaden rolnik nie będzie się w stanie pozbyć w inny sposób niż ją płacąc. Przede wszystkim właściciel gospodarstwa musi posiadać odpowiedni sprzęt do nawożenia swojego pola.
Rozsiewanie ręczne
Jeżeli pole lub sad potrzebujący nawożenia jest niewielki, albo nawożenie dotyczy już wyrośniętych roślin to gospodarz często decyduje się na nawożenie ręczne. Potrzebny jest do tego specjalny plecak z miejscem na umieszczenie nawozu oraz specjalny spryskiwacz połączony ze zbiornikiem nawozu specjalnym wężem przepływowym.
Przy korzystaniu z tego rodzaju sprzętu każdy użytkownik musi pamiętać o używaniu rękawiczek oraz wszelkim innym zasugerowanym przez producenta zabezpieczeniu. Bezsprzecznie nawozić nie mogą kobiety – bez względu na to, czy są w ciąży czy nie. Ich układ odpornościowy i w ogóle organizm nie jest przystosowany do długotrwałego stykania się (nawet minimalnego) z nawozem.
Rozsiewacz nawozów
Tradycyjne pole do nawożenia wymaga maszyny rolniczej, zwykle bez swojego napędu co oznacza, że jej silnikiem będzie posiadany przez gospodarza ciągnik. Maszyny rolnicze nazywane rozsiewaczami nawozów dzielą się na dwa rodzaje: na maszynę posiadającą własną oś z kołami, ale bez własnego napędu oraz rozsiewacz montowany do ciągnika za pomocą trójpunktowego układu zawieszenia.
Posiadanie tego rodzaju znacznie ułatwia pracę, szczególnie że jego szerokość robocza może wynieść nawet 36 metrów!
Wóz asenizacyjny
Tego rodzaju maszyna służy do samodzielnego pobierania, transportowania i rozlewania gnojowicy oraz gnojówki na polach w celu ich odpowiedniego nawiezienia przed siewem. Maszyna ta nie posiada własnego napędu i jest podczepiana do ciągnika rolniczego – potocznie traktora. Wóz asenizacyjny ma zasadniczo dwa rodzaje podawania nawozu do gruntu. Odbywa się to albo bezpośrednio do gruntu zaraz za zębami agregatu, albo sposobem rozbryzgiwania nawozu na odległość kilkunastu metrów
Maszyny tego typu dzieli się na przewożące:
– wodę pitną dla zwierząt hodowlanych
– wodę deszczową używaną do dodatkowego deszczowania pól uprawnych
– poidła do pojenia zwierząt przebywających na polach
– nawozy wraz z możliwością ich mieszania w trakcie transportowania do miejsca celowego.
Wozy tego typu, tak jak i pozostałe wymienione w artykule maszyny posiadają części, które podczas eksploatacji dosyć szybko ulegają zniszczeniu. W takim przypadku warto pamiętać o posiadania kontaktu do punkty, gdzie zostały zakupione posiadane maszyny rolnicze i części do maszyn.
Dodaj komentarz