Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Palety plastikowe – higiena dla bezpiecznej sprzedaży żywności

Użytkowanie różnego rozmiaru palet przy transporcie i wyładunku towarów to podstawa dla sprawnego uzupełniania stanu magazynowego. Choć najpowszechniejszym tego typu produktem na rynku w dalszym ciągu pozostają standardowe palety drewniane, ich plastikowe, nowoczesne odpowiedniki zdają się tworzyć dla nich mocną konkurencję. Aspekty higieniczne korzystania z nich stanowią tu jeden z najmocniejszych powodów.

Problematyczne aspekty palet drewnianych

Nie wszystkie opakowania, w które fabrycznie pakowana jest żywność przeznaczona do transportu na sklepowe półki, zapewniają towarom całkowita aseptyczność oraz izolację od wpływu otoczenia. Dobrym przykładem mogą być tu różnego rodzaju mąki i kasze, a także chleb czy bułki, które częstokroć pakowane są w folię zawierającą otwory, dzięki którym następuje cyrkulacja powietrza. Towary te na ogół transportowane są masowo przy użyciu odpowiednich rozmiarów palet, jednak nie wszyscy właściciele sklepów biorą pod uwagę to, jak zbudowane są palety drewniane i jakie zagrożenia dla BHP mogą się z nimi wiązać.

Nielakierowana powierzchnia palet drewnianych stanowi wręcz wymarzoną drogę wnikania dla bakterii i grzybów, które następnie swobodnie rozwijają się w ich wnętrzu. Rosnąca w siłę produkcja palet plastikowych stanowi doskonałą alternatywę dla tej niebezpiecznej sytuacji. Palety te nie sprawiają żadnych problemów w przypadku rozlania się czy wysypania części towaru, a każdy renomowany producent palet plastikowych udostępnia swoim klientom specyfikację materiałów, z której wynika, jak należy je dezynfekować.

BHP – naczelna wartość w sprzedaży żywności

Z wyjątkiem stosunkowo niewielkiej grupy rolników, hodowców i osób zaangażowanych w idee samowystarczalności, dieta większości populacji opiera się prawie wyłącznie na wytwarzanych masowo towarach. Dotyczy to zarówno mięsa, owoców czy warzyw, jak i różnego typu produktów sypkich. Wynika z tego, iż poziom bezpieczeństwa żywności, od którego będzie zależało zdrowie ogromnych rzesz konsumentów, pozostaje w rękach producentów, firm magazynowych oraz sklepów, które prowadzą jej sprzedaż.

Dlatego też rosnąca liczba specjalistów z zakresu BHP poleca rezygnację z użytkowania palet drewnianych na rzecz plastikowych, które z łatwością można utrzymać w czystości. Jeżeli chodzi o wykonane z tworzyw sztucznych palety producent tego typu wyrobów wytwarza je z plastiku odpornego na inwazję drobnoustrojów, zapewniając przy tym trwałość i wielorazowy użytek produktu. Niezależnie od tego, czy mówimy o dużych marketach, czy malutkich sklepach rodzinnych, ich właściciele mają przed sobą poważne zadanie – przewóz i wyładunek żywności powinien się odbywać w warunkach jak najbardziej higienicznych. Używane w tym celu pojemniki, opakowania i palety nie mogą generować ryzyka skażenia przewożonych towarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.