Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Uprawnienia G2 – czym się różnią od innych uprawnień?

Każdy elektryk wie, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami do wykonywania tego zawodu konieczne są uprawnienia SEP G2, G3 lub G1. Można je zdobyć zdając egzamin, organizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Co warto wiedzieć?

Stowarzyszenie Elektryków Polskich

Stowarzyszenie Elektryków Polskich SEP to jedyna w kraju Instytucja, która jest upoważniona do wydawania świadectwa kwalifikacji zawodowych dla elektryków. Każda osoba, która chciałaby zostać elektrykiem musi ukończyć egzamin nadający uprawnienia elektryczne G1. Tego rodzaju kwalifikacje upoważniają do obsługi i nadzoru różnorodnych instalacji, urządzeń oraz sieci elektrycznych. Nie jest to jednak jedyny rodzaj kwalifikacji zawodowych, które może wydać SEP

Każdy elektryk, który myśli o podniesieniu swoich kwalifikacji zawodowych, powinien także zdecydować się na uprawnienia SEP G2. Uprawnienia energetyczne G2 pozwalają elektrykowi na obsługiwanie, naprawianie i konserwowanie różnorodnych urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych. W praktyce tego rodzaju egzamin upoważnia do pracy ze wszystkimi urządzeniami wytwarzającymi, przesyłającymi czy też używającymi ciepło.

Mogą to być m.in. takie urządzenia jak:

– piece przemysłowe,
– różnorodne pompy, wentylatory i dmuchawy,
– kotły parowe,
– wymienniki ciepła.

Nie są to jednak jedyne egzaminy kwalifikacyjne organizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Chociaż największą popularnością cieszą się uprawnienia G1 oraz uprawnienia energetyczne g2, to można także przystąpić do egzaminu G3 upoważniającego do eksploatacji i nadzorowania różnorodnych urządzeń wytwarzających, przesyłających, czy też używających gaz. Dodatkowo osoba z takim kursem może obsługiwać inne instalacje i sieci gazowe w postaci m.in.:

– urządzeń do produkcji paliw gazowych,
– generatorów gazu,
– turbin gazowych,
– przemysłowych odbiorników dla paliw gazowych.

Przystąpienie do egzaminu

Każda osoba, która chce zdobyć uprawnienia cieplne G2, musi przystąpić do organizowanego przez SEP egzaminu. Żeby jednak tak się stało należy spełnić minimalne wymagania. Szczęśliwie nie są one wygórowane. Wystarczy, że potencjalny przyszły elektryk ma ukończony 18 rok życia oraz minimum wykształcenie podstawowe.

Dodatkowo przed zapisaniem się na egzamin warto pomyśleć nad ukończeniem odpowiedniego kursu przygotowującego. Tylko wtedy można mieć niepewność, że posiada się odpowiednią wiedzę, która pozwoli zdobyć uprawnienia cieplne G2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.