Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Jak napisać skuteczne CV

Obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika, co daje możliwość łatwiejszego znalezienia pracy lub możliwość zmiany dotychczasowej na pracę z lepszymi warunkami.

Czy Curriculum Vitae jest potrzebne?

Odpowiedź wydaje się oczywista. Wysłane CV to pierwszy, co prawda pośredni, kontakt z rekruterem lub potencjalnym pracodawcą. Wyniki badań przeprowadzone przez amerykańską agencję rekrutacyjną pozwalają na wyciągnięcie 2 wniosków:

• wysłanie ok. 50 CV skutkuje otrzymaniem 2-3 zaproszeń na rozmowę,
• rekruter poświęca średnio 6 sekund na zapoznanie się z CV.

I tu właśnie tkwi sedno skutecznego poszukiwania pracy. CV musi być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

CV jak napisać, by się wyróżnić?

Przede wszystkim musi być ono dostosowane do konkretnej oferty. Najczęściej popełnianym błędem jest wysyłanie tego samego życiorysu do kilkudziesięciu pracodawców. W CV najważniejsza jest treść, ale także sposób jej wyróżnienia i rozmieszczenia. Informacje najważniejsze powinny być umieszczone na górze lub w widocznym miejscu. Dla ułatwienia wyszukiwania istotnych informacji należy stosować Trzcionkę pogrubioną, wypunktowania.

Praktycznym rozwiązaniem ułatwiającym pisanie CV jest korzystanie z gotowych szablonów dostępnych na stronach internetowych. CV jak napisać na gotowym szablonie, by jednak miało charakter indywidualny?

Jak pisać CV, by szybko zostać zatrudnionym?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie oryginalnego dokumentu, zarówno pod względem treści, jak i wyglądu. Nie wszyscy jednak posiadają wystarczające umiejętności informatyczne. Dla nich pozostaje staranne wybranie gotowego szablonu. Najlepiej, by po całej lewej stronie miał miejsce, w którym można umieścić dane personalne oraz wyróżnić posiadane umiejętności. Część główna powinna składać się z opisu doświadczenia zawodowego, posiadanego wykształcenia oraz dodatkowych kwalifikacji.

Jak pisać CV, by zainteresować rekrutera? Przede wszystkim trzeba pisać konkretnie i zgodnie z wymaganiami na konkretne stanowisko. Ponadto:

• stosujemy odwrotną chronologię,
• przy opisie zajmowanych stanowisk podkreślamy konkretne osiągnięcia (np. wzrost sprzedaży, przyrost klientów, wygrane konkursy),
• wykształcenie podajemy najwyższe i ewentualnie ukończone kursy.

Jak napisać pierwsze CV

W tym przypadku sprawa jest trudniejsza, ponieważ nie można wykazać doświadczenia zawodowego i osiągnięć na tym polu. Zatem jak napisać pierwsze CV, by zwrócić uwagę pracodawcy? Trzeba w tym wypadku zwrócić uwagę na umiejętności np. organizacyjne, pracy w zespole. Należy także pochwalić się wolontariatem, pełnionymi funkcjami w samorządzie szkolnym, studenckim, odbytymi stażami, pracą w okresie wakacji. Należy podkreślić, że chcemy się rozwijać i zdobyć doświadczenie.

Naturalnym dążeniem każdego aplikującego na dane stanowisko jest chęć opisania całej kariery zawodowej i osiągnięć. Jest to pułapka, w wyniku której powstają elaboraty, których nikt nie ma czasu czytać. Najlepsze CV powinno zmieścić się na 1 stronie A 4 i zawierać tylko te etapy, które związane są z wymaganiami na konkretne stanowisko.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://kreatorzykariery.pl/profesjonalne-cv-napisac-skuteczne-cv/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.