Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Na czym polegają wstępne szkolenia BHP?

Podczas wstępnego szkolenia BHP pracownik poznaje informacje, które pomagają mu odpowiednio się przygotować do pracy, którą będzie wykonywał w przyszłości. Kurs BHP umożliwia zapoznanie się z obowiązkami i prawami pracownika, a także wymagań względem pracodawcy. Kodeks pracy stwierdza, iż kurs BHP powinien być zorganizowany przez pracodawcę i najczęściej musi on również w nim uczestniczyć.

Czego można nauczyć się na szkoleniu wstępnym BHP?

Na kursie BHP pracownik poznaje wszelkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Wygląd i zakres szkolenia są zależne zazwyczaj od rodzaju pracy, jaka jest wykonywana przez podwładnego, a także od stanowiska i odpowiedzialności. Kurs bhp jest regulowany przez różnego rodzaju przepisy. Podczas indywidualnie przygotowanego programu celem jest pomoc pracownikom w zdobyciu odpowiednich kwalifikacji oraz umiejętności do radzenia sobie z wszelkimi zagrożeniami, które mogą się pojawić w zakładzie pracy.

Szkolenie BHP umożliwia więc zapoznanie z tym w jaki sposób pracować bezpiecznie, bez narażania siebie oraz innych pracowników na niebezpieczeństwo. Pracownik dowiaduje się również o tym w jaki sposób utrzymać czystość oraz porządek na stanowisku pracy. Niektóre zakłady korzystają z opcji szkolenia BHP online. Jednak szkolenia BHP online są przeprowadzane jedynie dla pewnych grup pracowników (nie dla pracowników fizycznych) i obejmują jedynie program szkoleń okresowych.

Szkolenie wstępne dla pracowników na stanowisku robotniczym

Podczas wstępnego kursu BHP dochodzi do przeprowadzenia dwóch rodzajów instruktaży. Pierwszym jest instruktaż ogólny, drugim zaś stanowiskowy. Dla osób pracujących na stanowisku robotniczym ma to bardzo duże znaczenie, jako że podejmują większe ryzyko i mają do czynienia ze znacznie liczniejszymi niebezpieczeństwami aniżeli pracownicy biurowi. Instruktaż ogólny trwa około półtorej godziny i obejmuje zaznajomienie się z przepisami BHP, zawartymi w kodeksie pracy, ustaleniami dotyczącymi bezpieczeństwa z regulaminu pracy, pierwszej pomocy oraz ochrony przeciwpożarowej.

Po zapoznaniu się z tymi informacjami dochodzi do instruktażu stanowiskowego, prowadzonego przez wyznaczoną przez pracodawcę osobę. Na tym etapie nowy pracownik zaznajamia się ze sprzętem, najpierw obserwując jak pracuje robotnik już wykwalifikowany, potem pracując pod jego okiem, a na koniec już samodzielnie. Szkolenie może kończyć się sprawdzianem nowo nabytych umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.