Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Tworzenie cv

Kiedy zastosować klasyczny szablon cv? Jak napisać cv, aby zainteresować potencjalnego pracodawcę? O czym trzeba pamiętać?

Klasyczne cv

Klasyczną formę jak napisać CV można zastosować, gdy na określonym stanowisku najważniejsze jest wykształcenie kandydata. W klasycznej wersji na górze opisujemy edukację, co przyciągnie od razu wzrok pracodawcy. Kolejnym przykładem korzystania z klasyki jest fakt, że nie posiadamy dużego doświadczenia w zawodzie, natomiast poziom edukacji pokrywa się z oczekiwaniami pracodawcy. W tym przypadku warto szerzej opisać wykształcenie, aby niewielki poziom doświadczenia nie rzucał się od razu w oczy.

Opis wykształcenia

Opisując wykształcenie, warto wymienić; lata studiów, nazwę uczelni i odbywaną specjalizację, kierunek studiów,uzyskany tytuł, uzyskaną ocenę lub temat pracy dyplomowej (jeśli dotyczy danej oferty pracy).

Opis doświadczenia zawodowego

Jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe, na początku należy odnieść się do obowiązków, które były podobne do aktualnej oferty pracy. Szczególnie zadbajmy o stylistykę i unikajmy literówek. Można tutaj pochwalić się największymi osiągnięciami, używając porównań liczbowych lub procentowych. Cv będzie schludne i wyraźne, jeśli zadbamy o wolne przestrzenie, podzielimy dokument na kategorie i zastosujmy pogrubienia (ale z umiarem). Pożądane są konkrety, a nie ogólniki, które są zbyt oczywiste i nudne. Warto także podać okresy, w jakich pracowaliśmy na danym stanowisku, wraz z miesiącem i rokiem, aby pracodawca miał jasność sytuacji.

Co można dodać w cv?

W cv można dodać kilka elementów, które wpłyną na pozytywny odbiór. Mogą to być opisy kluczowych elementów przydatnych z punktu widzenia pracodawcy lub poziom znajomości obcego języka/obcych języków (np. język niemiecki – poziom średniozaawansowany). Warto także opisać zainteresowanie, które mogą być związane z ofertą pracy – pracodawca doceni to, że pragniemy połączyć pracę z pasją. Ponadto, mile widziana będzie wzmianka o ukończonych szkoleniach i kursach, a także uzyskanych certyfikatach – chęć nauki i uzupełniania wiedzy zawsze pozytywnie oddziałuje na sposób postrzegania kandydata.Nie rozpisujmy się zanadto – klasyczne cv powinno zmieścić się maksymalnie na dwóch stronach (a jeszcze lepiej, gdy zmieści się na jednej).

Przygotowując cv, zwróćmy uwagę na najistotniejsze kwestie z punktu widzenia pracodawcy. Zbyt dużo niepotrzebnych informacji zniechęci do przejrzenia cv, a nawet z góry taki dokument zostanie odrzucony. Przejrzyste, jasne i klasyczne cv zawsze są w cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.