Sporządzanie aktów notarialnych jest wymagane w trakcie dokonywania wielu czynności prawnych, dlatego wizyty u notariusza często są konieczne. Natomiast niewiele osób orientuje się jakie faktycznie uprawnienia posiada notariusz oraz w jakich przypadkach korzystanie z jego usług może korzystnie wpłynąć na działania.
Kim jest notariusz?
Notariusz to prawnik powoływany przez ministra sprawiedliwości. Według zapisów polskiego prawa pełni on funkcję zaufania publicznego, dlatego przysługuje mu taki sam zakres ochrony, jak wszystkim innym funkcjonariuszom publicznym. Wszystkie dokumenty potwierdzone przez notariusza mają charakter dokumentu urzędowego.
Główną działalnością notariusza jest sporządzanie różnego rodzaju aktów prawnych, które są często konieczne do wykazania posiadanego majątku lub też stanu cywilnego. W wielu sytuacjach wymagany jest odpis, którego poprawność została potwierdzona właśnie przez notariusza.
Depozyt notarialny
Depozyt notarialny jest bardzo praktyczną formą przechowywania zarówno gotówki, jak i ważnych dokumentów czy papierów wartościowych. Z depozytu może korzystać każda osoba fizyczna, ale równie często stanowi formę zabezpieczenia dokumentacji firmowej.
Możliwość przechowania pieniędzy i dokumentów u notariusza sprawia, że wiele spraw można załatwić korzystając z usług wyłącznie jednego prawnika. Między innymi umowy kupna – sprzedaży można sporządzić korzystając z pomocy wybranego notariusza, który zadba o właściwy zapis wszystkich postanowień, a także może przechować gotówkę do momentu finalizacji transakcji, dzięki czemu obie strony zostają zabezpieczone.
Ograniczenia w uprawnieniach notariusza
Notariusz posiada wiele uprawnień, dzięki którym może pomagać w kształtowaniu umów, potwierdzać zgodność odpisów z oryginałami dokumentów, a także sporządzać poświadczenia. Jedna istnieją pewne regulacje, które ograniczają zasięg działalności notariuszy.
Notariusz nie może uczestniczyć w sporządzaniu aktów dotyczących jego osoby, ani członków jego rodziny. Notariusz nie może również zajmować się zawodowo handlem, pośrednictwem ani doradztwem biznesowym. Regulacje te mają zapewnić rzetelność, wiarygodność oraz bezstronność notariusza w trakcie prowadzonych działań.
Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl.
Dodaj komentarz