Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Metoda druku sublimacyjnego – na czym polega?

Metoda druku sublimacyjnego pozwala przenosić wzory o dowolnym stopniu skomplikowania na tkaniny i inne materiały promocyjne. Wykorzystuje prostą reakcję chemiczną zwaną sublimacją, czyli zmianę stanu skupienia substancji, w tym wypadku – tuszu sublimacyjnego, który wnika we włókna polimerowe. Dowiedz się, jak wykonuje się nadruk sublimacyjny oraz jakie są jego wady i zalety.

Nadruk sublimacyjny – prosta i tania technika wykonywania materiałów promocyjnych

Technika wykonywania nadruku sublimacyjnego jest prosta i tania. Polega na przenoszeniu tuszu sublimacyjnego na materiał polimerowy pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Jak proces ten wygląda w praktyce?

Sublimacja to prosty proces chemiczny. Polega na zmianie stanu skupienia substancji, w tym przypadku stanu ciekłego tuszu sublimacyjnego na stan gazowy. Zachodzi ona pod wpływem wysokiej temperatury – aby otrzymać druk sublimacyjny na tkaninach stosuje się temperatury w zakresie około 180-200 stopni Celsjusza. Do tego konieczne jest odpowiednie ciśnienie – specjalne termoprasy wykorzystywane do nadruku na materiale mają regulowaną siłę docisku wzoru, umieszczone na specjalnym papierze, do materiału. Gazowe cząsteczki barwnika wnikają wówczas w otwarte pod wpływem wysokiej temperatury włókna poliestru. Dzięki temu nadruk na materiale jest trwały i gładki – niewyczuwalny w dotyku.

Druk sublimacyjny na tkaninach – zalety

Zalety wykonywania nadruku sublimacyjnego na materiałach jest wiele. Przede wszystkim jest to trwałość – wzór nie blaknie, nie pęka, nie rozmywa się. Technika umożliwia nadruk na materiale zarówno prostych wzorów takich jak hasło czy logo, jak i skomplikowanych obrazów, które można edytować w podstawowych, dostępnych dla każdego programach graficznych.

Metoda druku sublimacyjnego na tkaninach jest tania – termoprasę można kupić już za 5000 złotych. Do przenoszenia tuszu sublimacyjnego na specjalny papier nadają się drukarki atramentowe, które nie wykorzystują wysokich temperatur. Nie ma więc konieczności czynienia wielkich inwestycji, aby zacząć stosować tę metodę. Siłą rzeczy wykonanie druku nie jest drogie i opłaca się zarówno na wielkich, jak i na małych nakładach

Nadruk sublimacyjny na materiale – wady

Wszystko ma swoje wady, również nadruk na materiale metodą sublimacji. Przede wszystkim jest to ograniczony wybór materiałów nadających się do nadrukowywania. Tkaniny te muszą zawierać włókna poliestrowe, i to im więcej, tym lepiej. Metoda nie nadaje się do wykonywania druku na materiałach ciemnych. Druk najlepiej wygląda na tkaninie białej, względnie w jasnych barwach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.