Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Na czym polega czyszczenie laserowe i jakie ma ono zalety?

Materiały można czyścić za pomocą różnych technik. Jedną z nich jest czyszczenie z użyciem promienia laserowego, nazywane laserowym. Na czym polega czyszczenie laserem? Jakie ma ono zastosowanie?

Czyszczenie laserowe – co to jest?

Ablacja laserowa, czyli czyszczenie laserowe jest techniką stosowaną do szybkiego i dokładnego usuwania zanieczyszczeń z różnych materiałów.

Do tego celu wykorzystuje się najczęściej lasery pulsacyjne. Emitują one krótkie impulsy laserowe, które pokrywają równomiernie oczyszczany materiał. Technika ta nie wymaga zatem stosowania żadnych ścierniw oraz substancji do usuwania zanieczyszczeń.

W trakcie czyszczenia laserowego promień lasera kierowany jest na nawierzchnię i powoduje selektywne odparowanie warstw – powłok na materiale.

Jakie materiały można czyścić laserem?

Technika czyszczenia laserowego wykorzystywana jest do usuwania różnego rodzaju powłok z wielu materiałów.

Za pomocą lasera można między innymi usuwać stare farby, rdzę, smary, naloty, tłuszcze oraz inne zanieczyszczenia. Usuwanie ich mechanicznie albo chemicznie mogłoby być bardzo wymagające, czasochłonne, ale również mało efektywne. Dodatkowym atutem jest również selektywne usuwanie powłok, czyli odsłanianie kolejnych ich warstw.

Technika ta może być używana między innymi na metalu, stopach metali, kompozytach, ceramice, tworzywach, kamieniu czy drewnie. Nadaje się ona również do delikatnych powierzchni, dlatego jest to uniwersalna metoda.

Jakie są zalety czyszczenia laserowego?

Różnorodne zalety, jakie ma czyszczenie laserowe, powodują, że jest to coraz popularniejsza i wykorzystuje się ją w wielu zakładach.

Do głównych korzyści związanych z czyszczeniem laserowym zaliczane są:

– Szerokie przeznaczenie – technika ta może być wykorzystana do usuwania różnych zanieczyszczeń z wielu materiałów.
– Szybkość – dzięki technice laserowej można bardzo szybko oczyścić materiały.
– Wysoka precyzja – tego typu lasery bardzo dobrze nadają się do precyzyjnego oczyszczania elementów, na przykład w przypadku komponentów elektrycznych. Istnieje również możliwość usuwania pojedynczych warstw powłok.
– Ekologia – czyszczenie z użyciem lasera jest przyjazne dla środowiska, ponieważ w jego trakcie nie wykorzystuje się substancji chemicznych oraz materiałów ściernych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.