Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Sublimacja druk

Druk sublimacyjny to rewelacyjna technika druku, która wykorzystuje zjawisko sublimacji. Taki nadruk jest wykonywany specjalnymi atramentami w przeróżnych kolorach.

Sublimacja druk – zalety

Tradycyjnie zaletą druku termo-sublimacyjnego jest fakt, że jest to technologia ciągłego tonu, w której każda kropka może mieć dowolny kolor. Natomiast drukarki atramentowe mogą zmieniać lokalizację i rozmiar kropelek atramentu. W związku z tym drukarka termo-sublimacyjna wytwarza prawdziwe tony ciągłe, wyglądające podobnie do fotografii chemicznej. Druk atramentowy składa się z kropelek atramentu warstwowego i rozproszonego w celu symulowania ciągłych tonów, ale w powiększeniu widoczne są pojedyncze kropelki. Sublimacja barwnika ma pewne zalety w porównaniu z drukowaniem atramentowym. Po pierwsze, wydruki są suche i gotowe do użycia zaraz po wyjściu z drukarki. Druk sublimacyjny odznacza się również takimi cechami, jak na przykład trwałość oraz wytrzymałość.

Sublimacja druk – jak wygląda?

Cały cykl drukowania jest wyjątkowo czysty, ponieważ nie ma w nim płynnych atramentów. Czynniki te sprawiają, że sublimacja na ogół jest bardziej niezawodną technologią w porównaniu z drukiem atramentowym. Drukarki termo-sublimacyjne mają pewne wady w porównaniu z drukarkami atramentowymi. Oznacza to, że drukarki termo-sublimacyjne nie mogą dopasować się do elastyczności drukarek atramentowych w druku na szerokiej gamie nośników. Barwniki rozpraszają niewielką ilość przed wchłonięciem przez papier. W konsekwencji wydruki nie są ostre.

Nadruk na tkaninie jednak wciąż jest bardzo czytelny i wygląda profesjonalnie – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Ponadto papiery i taśmy barwiące sublimacyjne są wrażliwe na oleje skórne, które zakłócają zdolność barwnika do sublimacji. Muszą być również wolne od cząstek kurzu, co może prowadzić do małych kolorowych plam pojawiających się na wydrukach. Większość drukarek do sublimacji ma filtry oraz wałki czyszczące, aczkolwiek nie zawsze radzą sobie z problemem. Wreszcie, drukarki termo-sublimacyjne nie radzą sobie z produkcją neutralnych i stonowanych czarno-białych wydruków o wyższych poziomach gęstości. Warto jednak wspomnieć o tym, że nadruk na tkaninie wygląda bardzo profesjonalnie – co z całą pewnością jest ogromną zaletą takiego druku sublimacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.