Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

CV w PDF

Czyli podejście profesjonalne. Każdy, kto wie jak napisać CV wie również, że trzeba go wyeksportować do pliku CV. Dlaczego? Żeby nie było możliwe dokonanie w nim zmian? Również, owszem. Jednak ważniejsze jest to, że nie znamy edytora tekstu przyszłego pracodawcy i jeśli wyślemy mu dokument tekstowy może się on u niego nieestetycznie „rozjechać”.

Ułożenie elementów CV

Zdjęcie powinno być proste i profesjonalne oraz ukazywać jedynie popiersie kandydata. Fotografia powinna być umieszczona z lewej lub prawej strony arkusza CV, nieszczególnie zaś po środku. Zaraz obok zdjęcia winny być zapisane dane personalne, których zawartość jest zwykle dosyć krótka i można w niej zauważyć: imię, nazwisko, email, telefon oraz wiek kandydata. Czasem również san cywilny oraz to, czy posiada dzieci, czy też nie.

Pod wizytówką kandydata może widnieć krótka informacja o właścicielu CV oraz o tym, czemu zgłasza swoją osobę do rekrutacji. Zaraz poniżej tej krótkiej informacji można rozpocząć wypisywanie doświadczenia zawodowego.Doświadczenie w CV powinno być ułożone w odwrotnej chronologii, to jest od najnowszego zatrudnienia, aż do najstarszego. Ważne jest to ze względu na przejrzystość przekazywanych danych. Pod doświadczeniem zawodowym jest miejsce na edukację.

Edukacja powinna być zaznaczona konkretnie i tak, aby było widać, o jaką uczelnię i o jaki uzyskany tytuł kandydata chodzi. Obok nazwy instytucji, daty ukończenia i otrzymanego tytułu warto podać jakie dodatkowe kursy przeszło się w tej samej instytucji. Pod edukacją należy wspomnieć jakimi językami i na jakim poziomie włada kandydat. Jest to niezwykle istotne w większości rekrutacji, dlatego zwyczajnie nie można o tym zapomnieć.

Pod umiejętnościami powinny się znaleźć osobiste zainteresowania, które pomogą nakreślić osobowość i charakter przyszłego kandydata. Jest to ważne szczególnie przy małych zespołach pracowników, w których zbieżność zainteresowań i podobne poczucie humoru jest zazwyczaj nie tylko mile widziane, ale niezwykle też istotne.

Szablon

Podczas układania poszczególnych elementów CV powinno się pomyśleć o szablonie. Niektóre z nich tak generują dane i ich miejsce, że zdjęcie wraz z danymi ląduje na krawędzi strony, a doświadczenie wyodrębnione jest z drugiej. Zyskuje się wtedy ciekawą kompozycję, która nie dosyć, że rzuca się w oczy, to jeszcze jest niezwykle estetyczna i czytelna.

Po wybraniu odpowiedniej kompozycji należy wypełnić w niej puste pola, kilka razy sprawdzić poprawność danych, zapisać plik i wyeksportować go do pliku pdf, który to na spokojnie można już wysyłać drogą elektroniczną do pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.