Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Jak prawidłowo pielęgnować zbiorniki wodne?

Woda jest niezwykle istotna dla człowieka. Dlatego tak ważna jest jej jakość i czystość. Niestety, w ostatnim czasie można zauważyć dość poważne problemy z wodą. Wody rzek, jezior a nawet woda do picia czasami zawiera szkodliwe substancje, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasz organizm i zdrowie. Jak sprawdzić zanieczyszczenie wody? Jak dbać o nasze przydomowe zbiorniki z wodą? Poniżej odpowiedź.

1. Zanieczyszczenia wód

W Polsce, nad kontrolą wody czuwa Państwowy Monitoring Środowiska, który działa na podstawie Ustawy Prawo Wodne. Oprócz oficjalnych danych przekazywanych do mediów i prasy, z systematycznych badań, Ministerstwo Środowiska dba o to, by wszelkie problemy z zanieczyszczeniem wód były od razu wyeliminowane. Również wiele osób indywidualnych na własną rękę zajmuje się badaniem wody. Szczególnie właściciele prywatnych jezior, stawów, a nawet sporych gabarytowo oczek wodnych, na bieżąco oczyszczają wodę, by ta nie tylko dobrze wizualnie się prezentowała, ale by była doskonałym środowiskiem do życia dla fauny i flory.

2. Oczyszczanie stawów

W czasie kontroli wody sprawdza się kilkanaście wskaźników i porównuje się je ze wskaźnikami, które ujął Minister Zdrowia w swoim rozporządzeniu z dnia 7 grudnia 2017 w sprawie jakości wody. Badanie zanieczyszczenia wód polega na ocenie barwy, zapachu i mętności wody. Ponadto, sprawdza się również wodę pod względem fizykochemicznym czyli twardość wody, odczyn PH, zawartość w wodzie azotanów, żelaza manganu czy przewodność elektrolityczną. Wodę można również przebadać pod względem bakteriologicznym. Co ciekawe, w takich przydomowych stawach oraz oczkach wodnych oprócz zgniłych liści i glonów można znaleźć wiele szkodliwych substancji i bakterii. Dlatego też, poleca się, by ci wszyscy, którzy posiadają przydomowe zbiornik wodne na bieżąco je oczyszczali. Oczyszczanie stawów to również kontrola tego, co w nim się w danym roku znajduje.

3. Czyszczenie oczek wodnych

Oczka wodne stanowią doskonałą ozdobę każdej posesji i ogrodu. By wiosną i latem prezentowały się nie nagannie, obowiązkowa jest pielęgnacja oczka wodnego. I tak, sami właściciele lub specjalnie wynajęte do tego firmy wypompowują całkowicie wodę z takiego miejsca, by specjalnymi środkami wyczyścić dno. czyszczenie oczek wodnych wymaga sporo czasu i zaangażowania, gdyż często żyją w nich ryby i rośliny, które trzeba odpowiednio i powoli wyłowić. Taka pielęgnacja oczka wodnego to często hobby dla jego właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.