Jedyn yjzel, czyli osioł, kańs se swoja tasza posioł.

Fakty o szkoleniach online

Od pewnego czasu na polskim rynku pracy modne stały się szkolenia bhp online. Wraz z ich pojawieniem się narosło wiele mitów – jedne mówiące o szybkim wprowadzeniu tego typu szkoleń dla wszystkich, a inne sprowadzające je na margines niedostępny praktycznie dla nikogo. W tym artykule przedstawionych zostanie kilka faktów dotyczących tego typu kursów.

Czym są kursy bhp?

Szkolenia bhp są obowiązkowym elementem wdrożenia do pracy i podnoszenia zawodowych kwalifikacji. Każdy pracownik rozpoczynający pracę w nowym miejscu lub na nowym stanowisku ma obowiązek odbyć szkolenie bhp w zakresie dotyczącym wykonywanych przez niego obowiązków by spełniać je bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz kursy w ich zakresie ma zapewnić pracownikom pracodawca w czasie pracy i na koszt zakładu pracy.

Od pewnego czasu pracodawcy niektórych branż mają możliwość przeprowadzenia samokształcenia kierowanego za pomocą szkoleń bhp online lub kształcenia w sposób tradycyjny poprzez instruktarz i kurs bhp. Zgodnie z krajowymi przepisami forma dokształcania poprzez szkolenia bhp przez internet umożliwia zdobycie, zaktualizowanie albo uzupełnianie braków umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Kurs bhp jest przeprowadzany na podstawie materiałów udostępnionych przez osobę odpowiedzialną za szkolenie przez internet, jednocześnie należy zapewnić możliwość konsultacji z osobami kompetentnymi do wykładania przepisów w tej dziedzinie.

Szkolenia bhp online – kto może je uzyskać?

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy szkolenia bhp przez internet mogą uzyskać tylko niektóre grupy zawodowe i osoby wykonujące określony typ pracy.

Pierwszą z grup upoważnionych do wykonywania wspomnianych kursów są pracownicy biurowi i administracyjno – biurowi pod warunkiem narażenia na szkodliwe i uciążliwe czynniki szkodzące zdrowiu. Inną grupą dla której przewidziano szkolenia bhp przez internet są pracodawcy oraz osoby odpowiedzialne za zarządzanie ludźmi jak majstrowie, kierownicy, mistrzowie czy brygadierzy. W związku z odpowiedzialnością za ludzi i ważne projekty również grupa konstruktorów, organizatorów produkcji i inżynierów otrzymała możliwość wykonywania szkoleń bhp internetowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.